Türbe ve Yatırlar

Hamza Şeyh Dede Türbesi


Hamza Şeyh Dede Türbesi, Kayabelen-Balçıkhisar Yolu üzerinde bulunur. Rumi 1279, Miladi 1863 yılında yapıldığı dış duvarındaki kitabede belirtilen türbede Hamza Şeyh Dede ile birlikte eşi Şerife Ana ve 5 çocuğunun kabirleri vardır. Köylülerin ve köy dışından insanların adak ve kurbanları türbe yanında yer alan aş evinde kesilir, pişirilir ve ikram edilir. Türbe, ahşap bir yapıyken 1999 yılında dönemin belediye başkanı merhum Selahattin Aydoğan’ın annesi merhume Satı Aydoğan’ın maddi katkılarıyla restore edilmiş, iç-dış duvar ve kabirler mermerle kaplanmıştır. Türbenin dışında cenaze namazlarını kılmak için bir musalla taşı ve de yanında bir çeşme bulunmaktadır. Köy mezarlığı da türbenin yanında yer alır.

    

 

 

Beklece Dede Yatırı

Köyden Balçıkhisar’a giden yol takip edilip Hamza Şeyh Dede Türbesi karşısından Kültür Merkezi’ne çıkan yoldan sola doğru devam edildiğinde bir vadi içinde ağaçlarla çevrili Beklece Dede Yatırı’na ulaşılır. Köylüler burada da adak keser ve pilav pişirip yatır yanında ikram ederler.

Arap Dede Yatırı

Köyün güneybatısında yer alan tepe üzerinde makamı olduğuna inanılan Arap Dede’nin, Hamza Şeyh ve Beklece Dedeler gibi bir Hakk dostu kişi olduğu rivayet edilir. Hayatı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Önceleri açık alan şeklinde olan makam, 2016 yılı içinde kapalı hale getirilmiştir.