İdari Yapı

Kayabelen, Şuhut bucağının 1946 yılında ilçe olması ile birlikte Şuhut ilçesine bağlı bir köy haline gelmiştir. Doksanlı yılların sonuna doğru yaşanan nüfus artışı ile birlikte Kayabelen Köyü, 1999 yılında belde olmuştur. 2009 yerel seçimleri öncesi beldenin göç vermesi nedeniyle nüfusun düşmesi üzerine belediyenin kapanması gündeme gelmiş; ancak Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararları sonucu aynı durumdaki diğer beldeler gibi Kayabelen de belde statüsünü devam ettirmiştir. Üç dönem belediye başkanlığı yapan Selahattin Aydoğan’ın 7 Eylül 2012’deki vefatı sonrası başkanlığa Cevdet Kaygısız seçilmiş, ancak 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Kayabelen tekrar köy haline gelmiştir. Son 30 yılda Kayabelen’i yöneten muhtar ve belediye başkanları şunlardır:


1989-1994 Mustafa Erhan (Muhtar)


1994-1999 Süleyman Şahin (Muhtar)


1999-2004 Selahattin Aydoğan (Belediye Başkanı)


2004-2009 Selahattin Aydoğan (Belediye Başkanı)


2009-2012 Selahattin Aydoğan (Belediye Başkanı)


2012-2014 Cevdet Kaygısız (Belediye Başkanı)


30.03.2014 – 24.07.2014 Bilal Özcan (Muhtar)


24.07.2014 – 07.06.2015 Ali Çelikel (Muhtar)


07.06.2015 – 31.03.2019 Kudret Özcan (Muhtar)


31.03.2019 – … Hamza Oğuz (Muhtar)